“Neden bazı çocuklar büyüyüp Gandi olurken, bazıları Hitler oluyor?  Doğumla yetişkinlik arasında neler olup bitiyor?”

Pam LEO

Connection Parenting Metodu 30 yıllık bir araştırmanın sonucunda Amerikalı eğitimci, araştırmacı ve yazar Pam Leo tarafından oluşturularak, 1989 yılından beri seminerin yaratıcısı Pam Leo ve onun bizzat yetiştirdiği eğitimciler tarafından öğretilmektedir. Bu metodu öğretmeyi ben de 2007 yılında  Academy For Coaching Parents International'de eğitim alırken Pam'le bizzat çalışarak öğrendim ve sertifikamı aldım.

Connection Parenting'i Türkiye'de de öğretmek istediğimi bilen Pam, kültür farklılıklarından kaynaklanan bazı yapmak istediğim değişiklikleri dinleyerek, onay verdi. Bu arada Connection Parenting'in isimini dilimize kazandırmak konusunda önce sıkıntı yaşadım. Connection Parenting'i Türkçeleştirmek tam bir çevri ile mümkün değildi. Bu kısacık isimde çocuk ve ebeveyn arasında kurulan müthiş kuvvetli, sevgi üzerinden, kalpten, sıcak, eşitlik ve mahremiyet içerin bir anlam var. Ebeveyn sözü bile bizde sadece anne babanın yerine kullanılırken, ben daha hala ebeveyn olmak için biyoljik anne baba olmak ön şartı yoktur diye kıvranırken, bu dümdüz tercüme nasıl işime yarar deyince, Pam sen istediğin gibi adlandır metody dedi. Böylece ben de Çocuklarla El Ele Metodu olarak çevirdim dilimize. 

Türkçe'deki el elelik, bahsi geçen connection-bağ kavramına en yakın gelen tanım oldu.  Türk kültüründe Çocuklarla El Ele olmanız için onların biyolojik anne-babası olmanız gerekmez.  Ebeveyn rolüne gönüllü olduğumuz da çocuklarımızın elinden tutarız biz.  El vermek, elinden tutmak hep gönüllü bir sevgiyi ve desteği işaret eder.  Üstelik çocuklarla el eleyken çocuklara tepeden bakmaz ve daha eşitlikçi oluruz... El elelikte yürekten sevgi vardır, mahremiyet içerir ve sıcak bir ilişkiyi işaret eder! Ben de anlatmak istediklerimi en iyi toparlayacak isim olarak Çocuklarla El Ele'yi düşündüm...

 

2010 yılında Pam Leo’nun metotla aynı adı taşıyan Connection Parenting kitabını Türkçe'ye kazandırmak için kolları sıvayan Gün Yayıncılıkla yollarımız kesişti.  Redaksiyonunu yapmaktan gurur duyduğum Connection Parenting kitabı Çocuklarla El Ele Ebeveynlik adıyla 2011 yılının ilkbaharında Gün Yayıncılık tarafından yayınlandı. Aynı yayınevi, benim 2008-2013 yılları arasında ÇocukluyuzBiz isimli blogumda yazdığım, yaşanmış olaylar, gözlemler ve duyumlarla bezeli yazıları kitap haline getirdi.  Çocuklarla El Ele Ebeveynlik Yolcuğum 2014 yılında yine Gün Yayıncılık tarafından yayınlandı.


Her yeni grupla çalışmaya başlarken kalbimde bir sevinç ve heyecanla başlıyorum derslere. Her yeni grup yeni paylaşımlar, yeni maceralar demek. Ve her yeni grup çocukların hayat kalitesini yükseltmek için bana sunulmuş müthiş bir fırsattır!   Sevgiyle kabul ediyorum bu fırsatları. Heyecanla yapıyorum işimi! Böylece her yeni grup kendi mucizleriniz yaratır.  Bana bugüne kadar güvenen, gelen ve benimle çalışan tüm ebeveynlere ve ebeveyn adaylarına buradan sonsuz teşekkürlerimle :)


Sedef      


NEDEN ÇOCUKLARLA EL ELE EBEVEYNLİK?

ÇOCUKLUYUZ

​BİZ

SEDEF örsel

ÇOCUKLARLA EL ELE EBEVEYNLİK - connectıon parentıng eğİtİmİ

Katılımcılar: Kendi içindeki ya da hayatındaki çocukları daha iyi tanımak, anlamak ve onlarla daha mutlu, daha neşeli bir hayatı paylaşmak isteyen herkes.

Eğitimin İçeriği: Farkındalığı arttırarak, içsel bir dönüşüm ve değişim gerçekleştiren bu eğitim haftada 2 saat süren buluşmalarla, 7 hafta sürmektedir.

1. Hafta: Ebeveynlik Mirasımız - Kendi ebeveyn/ yetişkin rolümüze çocukluğumuzdan neler getiriyoruz? Bugünün ebeveyni/yetişkini olmak neden bu kadar zor?

2. Hafta: ‘Saygıyı’ Öğretmek - Tüm sevgi dolu ilişkilerin temelinde saygı yatar.  Biz çocuklarımıza ancak saygı ile davranarak ‘saygılı’ olmayı öğretiriz.

3. Hafta: Duyguları İyileştirmek - Neden ağlarız? Canımız yandığı için değil, aslında iyileşmek için ağladığımızı ve bunun sebeplerini öğrendiğimizde; ağlamalar, krizler, sızlanmalar, kızgınlık ve öfke nöbetlerini daha iyi anlayıp onlarla sistemli olarak başa çıkacağız.

4. Hafta: Kendine Güvenmek - Çocuklarımıza davranışımız onlara kendileri hakkında neye inanacaklarını öğretir. Her gün birlikte geçirdiğimiz anları -kendine güven- konusunda nasıl yapıcı olarak değerlendireceğimizi öğreneceğiz.

5. Hafta: İllişki Bağını Kuran ve Sağlamlaştıran İletişim - Sözcükler yeni bir ilişkiyi başlatan ya da varolanı bitiren büyük bir güçtür. Negatif ebeveyn dilini bırakıp, olumlu sözcükler kullanmayı öğreneceğiz.

6. Hafta: Davranış Kodlarını Çözerek Disiplin - Çocuklar her zaman bize ihtiyaçlarını anlatacak dil yeteneğine sahip olamazlar. Onlar ihtiyaçlarını bize davranışları ile anlatırlar. Bizler de davranışlara karşılık vermek yerine davranış kodlarını çözüp ihtiyaçlara karşılık vermeyi öğreneceğiz.

7. Hafta: Ebeveynlerin İhtiyaçları - Çocuklara en iyi kendi ihtiyaçları tam olarak karşılanmış yetişkinler bakar. Yaşadığımız toplumda kendimize nasıl geniş bir destek ağı yaratabiliriz?

ÖNEMLİ NOT: Connection Parenting Workshop 1989 yılından beri seminerin yaratıcısı Amerikalı eğitimci ve yazar Pam Leo ile sadece onun bizzat yetiştirdiği eğitimciler tarafından verilebilmektedir.  Sedef Örsel Özçelik 2007 yılında Pam Leo ile çalışarak Connection Parenting Semineri Eğitimcisi olmaya hak kazanmıştır.

BU EĞİTİMİ ALANLARIN YORUMLARI İÇİN LÜTFEN YORUMLAR SAYFASINI TIKLAYIN...